Monitorowanie zużycia energii w firmie — Dlaczego jest takie ważne

Obecne ceny za energię elektryczną ciągle rosną. W gospodarstwach domowych, które nie zużywają dużej ilości prądu może, to być mało odczuwalne. Jednak dla firm ma to ogromne znaczenie. Dlaczego warto kontrolować zużycie energii w firmie i jakiego systemu do tego użyć?

Korzyści płynące z monitoringu zużycia energii elektrycznej

Niejednokrotnie rachunki za prąd zabierają nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent budżetu operacyjnego. Warto więc zadbać o tę kwestię i zacząć monitorować zużycie energii w firmie. Do głównych korzyści zastosowania systemu zarządzania energią należą:

Monitoring dowolnych parametrów zużycia energii i innych mediów

Wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania zużyciem mediów i prądu gwarantuje wiedzę na temat ich bieżącego zużycia. Te niezwykle cenne informacje to klucz do oszczędności. Dokładne dane o zużyciu pozwolą na dogłębną analizę tego, który sektor działalności pochłania najwięcej prądu. W takiej sytuacji można podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zminimalizowanie comiesięcznych kosztów. Do takich działań należą m.in.:

  • przezbrojenie linii produkcyjnej,
  • optymalizacja działania maszyn,
  • decyzja o całkowitej wymianie urządzeń.

Możliwość sterowania efektywnością energetyczną

System zarządzania energią pozwoli na zgromadzenie niezwykle szczegółowych informacji na temat zużycia mediów przez dane maszyny. Wszystkie te dane gromadzą się w centralnym systemie, umożliwi to jeszcze dokładniejszą analizę.

Na podstawie tak dokładnej i rzetelnej wiedzy można podjąć decyzję o usprawnieniu funkcjonowania parku maszynowego. Odpowiednia modernizacja systemu produkcyjnego pozwoli na znaczne zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej, co prowadzi do ogromnej oszczędności.

Tak spożytkowanie pieniądze można zainwestować w dalsze modernizacje kolejnych działów produkcji lub rozwój zakładu.

System zarządzania energia

Odpowiedni system zarządzania energią to klucz do oszczędności

System zarządzania energią jest zaprojektowany w celu osiągnięcia jak najwyższego poziomu  efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. System automatycznie zbiera i gromadzi szczegółowe dane niezbędne do obniżenia comiesięcznych rachunków za prąd.

Dodatkowo to inteligentne rozwiązanie natychmiastowo podsuwa wskazówki  dotyczące najatrakcyjniejszych możliwości oszczędzania energii.

System zarządzania energią gwarantuje bezpieczeństwo

Zatrzymanie produkcji łączy się z ogromnymi kosztami, które poniesie właściciel zakładu. Odpowiedni system zarządzania energią uchroni przedsiębiorcę przed tymi stratami. Oprócz energooszczędności inteligentny system zarządzania energią ostrzega inżynierów przed niewidzialnymi na pierwszy rzut oka usterkami maszyn. Dodatkowo szczegółowe informacje na temat zużycia prądu pozwalają na dogłębną analizę i ewentualne przewidzenie zbliżającej się awarii.

Mając dobry system zarządzania energią, nie trzeba się martwić nagłymi usterkami urządzeń i ewentualnym wstrzymaniem ich działania.

System zarządzania energią a norma ISO 50001

Każdy dobry system zarządzania energią powinien spełniać zasady ISO 50001. Międzynarodowa norma ISO 50001 to najchętniej wybierany system przez przedsiębiorstwa, które cechują się dużym zużyciem prądu. Głównymi jej celem jest minimalizacja kosztów i poboru energii. Określa ona podstawowy poziom zużycia mediów przeznaczonych na produkcje i gwarantuje satysfakcjonujący wynik energetyczny.

Korzyści płynące z zastosowania normy ISO 50001

Głównym standardem normy ISO 50001 jest optymalizacja zużycia energii. Skutkuje to natychmiastowych obniżeniem rachunków za media oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Dodatkowo norma świetnie wpisuje się w trend zwiększonej troski i dbałości o środowisko. ISO 50001 doskonale spełnia wszystkie oczekiwania w zakresie działań ekologicznych. Takie rozwiązanie sprawi, że zakład będzie bardziej przyjazny naturze, co skutkuje wzrostem prestiżu marki.

System zarządzania energia

Jak uzyskać certyfikat ISO 50001?

W celu zdobycia certyfikatu ISO 50001 dla swojego systemu zarządzania energią należy spełnić kwestie związane z:

  • określeniem przewidzianego zużycia energii,
  • rozpoznaniem i określeniem obecnego zużycia energii,
  • sprawdzeniem wymagań dotyczących polityki energetycznej,
  • sporządzeniem planu zużycia energii,
  • określeniem wymagań związanych z systemem monitorowania i mierzenia zużycia energii.

Ogromnym plusem ISO 50001 jest fakt, że może ją zdobyć każde przedsiębiorstwo niezależnie od profesji i rodzaju zakładu.

W dobie ciągle rosnących rachunków za prąd system zarządzania energią jest wręcz niezbędny dla każdego przedsiębiorstwa. Pozwoli on na znaczną redukcję rachunków, która przełoży się na realne zyski. Dodatkowo inteligentny system kierowany przez normę ISO 50001 pozwoli na jeszcze większe cięcia kosztów oraz zapobiegnie potencjalnej awarii.