Wynajem mieszkania – dlaczego boimy się to zrobić

W Polsce wynajmowanie mieszkań nie jest tak popularne jak za zachodnią granicą. Od kilku lat jednak rynek najmu nieruchomości staje się coraz bardziej popularny. Niestety – najchętniej wynajmują osoby młode, głównie studenci, co sprawia, że właściciele obawiają się wynajęcia mieszkania.

Wynajęcie mieszkania wcale nie jest proste, a dodatkowy stres związany z szukaniem odpowiedniego najemcy i obawy, że coś zostanie zniszczone tylko potęguje odsuwanie tego kroku w nieskończoność. Jednakże wynajem mieszkania to świetna inwestycja, zwłaszcza w czasach, kiedy młode osoby cenią sobie wolność.

Obawa przed wynajmem mieszkania – dlaczego ją odczuwamy?

Czarne scenariusze związane z wynajmem mieszkania to nic nowego – jako właściciele obawiamy się, że najemca zniszczy świeżo wyremontowane mieszkanie, a pobrana kaucja nie pokryje szkód. Z racji tego, że prawo raczej stoi po stronie najemców, tym trudniej jest się zdecydować na wynajmem mieszkania. Jeśli planujemy udostępnić nasze mieszkanie do wynajmu w Warszawie lub na terenie województwa Świętokrzyskiego, warto skorzystać z usług firmy Properco, która zajmuje się naszym mieszkaniem i nowymi lokatorami.

Obawa przed tym, że nowi lokatorzy będą hałasowali lub nie będą chcieli wyprowadzić się na czas jest zasadna. Podobnie jak strach, że przestaną płacić za wynajem i trudniej będzie otrzymać zapłatę za czynsz. Firma Properco skutecznie wyegzekwuje pieniądze od najemcy i dopilnuje, aby lokatorzy dbali o nasze mieszkanie.

Dobra umowa najmu to klucz do sukcesu

Przeprowadzając rozmowy z kandydatami na wynajem mieszkanie nie wiemy, jaki charakter mają naprawdę. Trudno jest zweryfikować czy mówią prawdę i można im powierzyć nasze cztery kąty. Dlatego sporządzenie umowy najmu znacznie ułatwi późniejsze działania. Dokument warto spisać wspólnie z biurem nieruchomości Properco, gdzie wieloletnie doświadczenie i znajomość prawa pozwoli uchronić się przed nieprzyjaznymi lokatorami.

Wynajmować z pośrednikiem czy bez?

Obawa przed wynajmem mieszkania zmniejsza się ze świadomością, że doświadczone biuro nieruchomości czuwa nad naszym interesem. Properco nie tylko przejmuje wszystkie obowiązki już w momencie sporządzania oferty wystawienniczej, ale także osobiście zajmuje się przeprowadzaniem rozmów z potencjalnymi najemcami i prezentuje mieszkanie przeznaczone do wynajmu. Pomoc biura nieruchomości przydaje się podczas sporządzania umowy najmu oraz załatwienia wszystkich formalności w Urzędzie Skarbowym. Proces wynajęcia mieszkania będzie jak najbardziej legalny, a w razie posiadania uciążliwych lokatorów, łatwiej będzie znaleźć lukę i poprosić o wyprowadzkę.

Wbrew pozorom wynajęcie mieszkania nie jest proste, a rola pośrednika nieruchomości jest niedoceniana. Properco to rzetelne biuro nieruchomości, które od lat pracuje w branży, pomagając swoim klientom w długotrwałym wynajmie mieszkań. Jako pośrednik zajmuje się obsługą wynajmowanych nieruchomości i ich lokatorów, a także załatwianiem niezbędnych formalności. Jako właściciel mieszkania nie ma się zatem powodów do zmartwień.

Gdzie najlepiej wynająć mieszkanie?

Wynajmowanie mieszkania w dużym mieście wiąże się z pewnymi problemami. W Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu jest ogromna rotacja najemców ze względu na sporą liczbę studentów i młodych ludzi nieustannie zmieniających pracę. Sytuacja wygląda inaczej w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza w Kielcach. Miasto znajduje się w bliskiej relacji z Częstochową oraz Katowicami, a ceny wynajmu mieszkań są zdecydowanie bardziej komfortowe. Podobnie jak wysokość kwoty, którą trzeba ponieść na kupno mieszkania w celach inwestycyjnych – pod wynajem. Coraz więcej nowych osiedli, znajdujących się zarówno na obrzeżach jak i w centrum Kielc, sprawia, że do miasta ściąga mnóstwo młodych osób, których nie interesują wysokie ceny stolicy lub innych wielkich polskich miast.

Dlaczego boimy się wynająć mieszkanie?

Obawa przed wynajęciem swojego mieszkania komuś innemu jest naturalna i nie ma się czym przejmować. Warto przy tym skorzystać z usług biura nieruchomości Properco, które zajmie się wszystkimi etapami najmu – włącznie ze znalezieniem odpowiedniego kandydata, sporządzeniem umów oraz późniejszego egzekwowania opłat czynszu. Pomoc Properco przyda się zwłaszcza w Warszawie.

properco logo

 

Properco mieszkania