Ile zarabia sezonowy pracownik w Holandii?

Emigracja zarobkowa jest nam wszystkim dość dobrze znana. Co roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy za granicę, jednym z popularnych kierunków jest Holandia. Kraj tulipanów co roku ma do zaoferowania bardzo dużo prac sezonowych w szczególności w ogrodnictwie. Atrakcyjność Holandii opiera się na wysokości zarobków, ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Wysokie zarobki

Utarło się przekonanie, że z pracy sezonowej w Holandii można dobrze zaoszczędzić. Holenderskie prawo sprzyja tymczasowym pracowników. Najwięcej ofert pracy sezonowej związanych jest z ogrodnictwem, choć pojawiają się też stanowiska z innych branży. W Holandii obowiązuje tak zwana wiekówka, co oznacza, że stawki rosną wraz z wiekiem. Najlepiej zarabiają osoby posiadające 22 lata lub więcej. Prawo to powstało, aby młodzi ludzie częściej wybierali naukę od pracy. Różnice w wypłatach są naprawdę duże, a ustawa dotyczy także obcokrajowców.

Zarobki uwarunkowane są kilkoma czynnikami, a w tym oczywiście i przepracowanymi godzinami, warto wiedzieć, że prawo holenderskie nie określa, ile godzin wynosi pełne zatrudnienie, waha się to między 36 a 40 godzinami pracy tygodniowo. Duża ilość zleceń w Holandii trwa przez kilka miesięcy w roku, dlatego warto wyjechać w określonym sezonie. Zapotrzebowanie na pracownika różni się od branży, ale zazwyczaj najlepszym okresem dla ofert pracy jest lipiec, sierpień oraz październik, listopad i grudzień.

Sumę warunkuje indywidualna sytuacja pracownika oraz branża, w której pracuje. W Holandii istnieją także różne dodatki do pensji ze względu m.in. nadgodziny, nocne zmiany, pracę w sobotę, niedzielę oraz święta.

Przybliżając, o wysokości zarobku dowiadujemy się z obowiązującej od 1 stycznia 2018 roku holenderskiej ustawie o minimalnej stawce. Z ustawy wynika, że pracownik, który ukończył 22 lata i który pracuje w pełnym wymiarze godzin, powinien zarobić netto około 1430 euro miesięcznie. Jest to mniej więcej 330 euro netto tygodniowo. Warto zwrócić uwagę na to, że Holendrzy podają zazwyczaj zarobek brutto.

 

Czy na pewno zarobimy?

W dzisiejszych czasach w Holandii roi się od przeróżnych agencji pracy, nie każda z nich jest uczciwa i nie każda dobrze wyjaśnia holenderskie prawo. Ważne jest, aby decydować się na współpracę z dobrą agencją pracy, najlepiej poleconą przez kogoś zaufanego bądź posiadającą międzynarodowe certyfikaty. Jak wiadomo, podczas oszczędzania nie liczy się tylko wysokość zarobków, równie ważne są koszty utrzymania. W Holandii zwykle pracodawcy sezonowi zapewniają zakwaterowanie swoim tymczasowym pracownikom, czasem załatwia to agencja pracy za naprawdę nieduże pieniądze. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest o wiele tańsze, od szukania czegoś na własną rękę. Warto pamiętać przy tym, że agencja nie ma prawa samodzielnie potrącać tych kosztów z twojej wypłaty. Według prawa, jeśli nie umówisz się inaczej, powinieneś dostawać nienaruszoną wypłatę na konto.

W Holandii oprócz zakwaterowania płaci się również za wyżywienie, a czasem dodatkowo za dojazd do pracy. W przybliżeniu na życie wydaje się około 150 euro tygodniowo, a więc można odłożyć tak mniej więcej 180 euro tygodniowo. Wynika z tego, że pracownik w Holandii w przybliżeniu jest w stanie odłożyć 700 zł tygodniowo. W Polsce minimalna krajowa wynosi koło 1530 zł netto, a z tego trzeba się jeszcze utrzymać. Różnica jest nieporównywalna, pracownik w Polsce nie jest w stanie odłożyć takiej sumy jak podczas pracy sezonowej w Holandii. Do Holandii chętnie wyjeżdżają młodzi ludzie w szczególności studenci, ale nie jest to regułą, gdyż coraz więcej osób starszych decyduje się spróbować.