Zabieg usunięcia zaćmy – gdzie się zgłosić i ile to kosztuje

Zaćma należy do najczęściej diagnozowanych chorób narządu wzroku na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nią ponad 20 milionów ludzi, z czego znaczną większość stanowią osoby po 40 roku życia. Zaćma starcza stanowi poważny problem, gdyż obecnie jedyną metodą jej leczenia jest chirurgiczny zabieg usunięcia starej i zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztucznym implantem przypominającym zachowanie naturalnego narządu.

W Polsce na zaćmę choruje ponad 800 tysięcy osób, jednak liczba ta zwiększa się z roku na rok. Choroba może przebiegać nieco inaczej u każdego pacjenta, jednak droga, jaką należy pokonać od momentu diagnozy do sali operacyjnej jest zawsze taka sama. Gdzie należy zgłosić się w celu podjęcia leczenia zaćmy i jak kształtują się koszty zabiegów w Polsce?

Etap przygotowawczy – diagnoza i skierowanie

Pierwszym etapem leczenia zaćmy, podobnie jak w przypadku każdej choroby jest jej poprawne zdiagnozowanie. Rozpoznawaniem zaćmy może zająć się każdy lekarz okulista, dlatego to on powinien być pierwszą odwiedzoną przez pacjenta osobą. Po rozpoznaniu zaćmy lekarz wystawia odpowiednie skierowanie, które jest wymagane niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na leczenie prywatne, czy też operację w ramach NFZ.  Skierowanie może wystawić każdy okulista, nie ma więc formalnego obowiązku korzystania w tym celu z okulistów przyjmujących w ramach NFZ. Kolejnym etapem leczenia będzie już zapis na zabieg.

Gdzie należy się zgłosić?

Polscy pacjenci mają obecnie trzy możliwości wyboru: leczenie w ramach NFZ, wybór placówki prywatnej lub też leczenie za granicą z możliwością refundacji kosztów zabiegu. Każda z opcji ma pewne wady i zalety, dlatego postaramy się omówić po krótce każdą z nich.

Aby przystąpić do leczenia zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy zgłosić się do szpitalnego oddziału okulistycznego bądź oddziału chirurgii jednego dnia. Znalezienie takiej placówki nie jest trudne, gdyż ich wykaz znajduje się na stronach internetowych NFZ łącznie z szacowanym czasem oczekiwania na zabieg. Operacja usunięcia zaćmy w ramach NFZ jest darmowa, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, których nie stać na leczenie prywatne. NFZ oferuje w ramach zabiegu usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejscu standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej. Pacjent nie ma w tym przypadku możliwości wyboru innej soczewki (nie ma też opcji dopłaty do soczewek premium).

Niestety, ze względu na ograniczone możliwości budżetowe Narodowego Funduszu Zdrowia i bardzo dużą pulę pacjentów, oczekiwanie na operację może okazać się bardzo długie. W dużych szpitalach wojewódzkich może ono wynieść nawet 4 lata!

Z zupełnie inną sytuacją spotkają się pacjenci chcący podjąć leczenie zaćmy prywatnie. Opcję taką oferuje dziś większość prywatnych klinik okulistycznych w Polsce, a zabieg podobnie jak w przypadku leczenia na NFZ jest tu krótki i nie wymaga hospitalizacji. Kolejek w sektorze prywatnym oczywiście nie ma, a gdy nawet się zdarzają, zwykle oczekiwanie  nie przekracza kilkunastu dni. Niestety, opcja ta jest dość kosztowna. Pacjent ponosi bowiem koszty nie tylko samego zabiegu, ale i wszczepianej podczas operacji soczewki.

Tu jednak pojawia się pewna zaleta – pacjent może wybrać po konsultacji ze specjalistą soczewkę spełniającą jego oczekiwania i dopasowaną do potrzeb. Koszty, zależnie od rodzaju wybranej soczewki i wykonującej zabieg kliniki wahają się pomiędzy 2,5 a 8 tysięcy złotych.

Ostatnia opcja jest pewnego rodzaju hybrydą obydwu powyżej przedstawionych. Leczenie zaćmy za granicą jest dziś możliwe dla pacjentów z Polski dzięki podpisanej w 2014 roku dyrektywie transgranicznej. Zgodnie z jej zapisem NFZ refunduje koszty wykonania operacji za granicą w kwocie równowartej soczewce standardowej sferycznej jednoogniskowej, a więc w przedziale od 2 do 2,5 tysiąca złotych.

Pacjent ma tu jednak możliwość wyboru soczewki o lepszym standardzie, a koszty poniesione przez pacjenta to różnica w cenie pomiędzy soczewką standardową, a soczewką wybraną. Leczenie zaćmy za granicą ma jeszcze jeden plus – kolejki są tu naprawę niewielkie i w większości klinik na operację czeka się krócej, niż miesiąc. Oznacza to, że pacjenci mają dziś możliwość skorzystania z darmowej operacji usunięcia zaćmy bez konieczności oczekiwania w kilkuletnich kolejkach. Wystarczy zgłosić się do kliniki posiadającej placówkę za granicą (na przykład OneDayClinic z placówką w czeskiej Ostravie) i podpisać stosowną umowę. Leczenie zaćmy nie musi już czekać.