Waluty wirtualne a działania kancelarii prawnej

Rynek kryptowalutowy to dziejąca się na naszych oczach praktycznie od 10 lat rewolucja w świecie finansów. Istniejący od 2009 roku, będący prekursorem wszystkich innych kryptowalut bitcoin otworzył nową drogę w kierunku cyfryzacji naszych płatności.

Obecnie istnieje około 4000 rodzajów kryptowalut, ale wciąż zapewne powstawać będą nowe. Wymagane są nowe regulacje, w celu zabezpieczenia inwestorów, banków i klientów indywidualnych przed kłopotami finansowymi i prawnymi. Jakie są najbardziej popularne kryptowaluty i jakie działania w tym zakresie może podjąć prawnik?

Waluty wirtualne – charakterystyka

Przykładowym podziałem poglądowym w zakresie walut cyfrowych może być podział na trzy terminy: waluta cyfrowa, waluta wirtualna oraz kryptowaluta.

  • Waluta cyfrowa to najogólniej mówiąc, środek płatniczy, który został stworzony i jest przechowywany wyłącznie w środowisku cyfrowym. Do walut cyfrowych zalicza się waluty wirtualne i kryptowaluty.
  • Waluta wirtualna to z kolei środek płatniczy również jak sama nazwa wskazuje, stworzony w przestrzeni cyfrowej, wydawany jest przez scentralizowanego wydawcę. Przykłady takiej waluty to Linden Dollars lub WoW Gold.
  • Kryptowalutą określa się środek płatniczy wydawany w sposób niescentralizowany, którego działanie opiera się na zasadach kryptografii, nauki, która polega przetwarzaniu informacji jawnej w ukrytą, tak, aby zapobiec dostępowi do niej niepowołanym osobom.
podatki kryptowaluty

Działanie na rynku walut cyfrowych często wymaga pomocy specjalistów z kancelarii prawnej.

Przykłady walut wirtualnych oraz kryptowalut

Waluty wirtualne:

  • Linden Dollars to waluta wirtualna, wykorzystywana na platformie Second Life. Jest to w najprostszych słowach dołączenie do wirtualnego świata, w którym walutą jest Linden Dollars. Pieniądze zdobywa się przez oferowanie produktów lub usług, można je także nabyć przez allegro, często po korzystniejszym kursie, niż na platformie Second Life. Zakup waluty za pośrednictwem platformy odbywa się poprzez system PayPal lub poprzez kartę kredytową.
  • WoW gold jest to środek płatniczy wykorzystywany w grze World of Warcraft.

 Kryptowaluty:

  • Bitcoin- waluta ponadnarodowa, w przeciwieństwie do walut klasycznych nie jest oparta na zaufaniu emitenta centralnego, czyli banku, który miałby wyłączność na emisję danego środka płatniczego. Dzięki temu niemożliwa jest manipulacja przy wartości bitcoina.
  • Stablecoin- z uwagi na oparcie o tradycyjne formy walut, np. euro lub dolar, jest to kryptowaluta o stałej pozycji na rynku. Główna zaleta stablecoin to możliwość przenoszenia funduszy na środki bardziej opłacalne bez strat za dodatkowe opłaty manipulacyjne.
  • Ripple- od bitcoina różni się tym, że pełni funkcje pośredniczą. Jest to sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych autorstwa firmy Ripple. Umożliwia dokonywanie szybkich i bezpiecznych transakcji na skalę globalną. Ripple działa w oparciu o publiczną bazę danych, dzięki której możliwe są płatności w procesie rozproszonym.

Powyższy podział na waluty to jedynie przykład, gdyż tematyka kryptowalut jest stosunkowo nowa, w związku z czym podziały mogą być ustalane według szerokiego spektrum kryteriów. Biorąc pod uwagę analizę dokonaną przez Europejski Bank Centralny, istnieją trzy systemy walut wirtualnych:

  • Systemy zamknięte, funkcjonujące w danej społeczności wirtualnej (np. wyżej wymienione WoW Gold)
  • Waluty wirtualne o przepływie jednokierunkowym, czyli można je nabyć i dzięki nim zakupywać wirtualne oraz rzeczywiste dobra i usługi
  • Waluty wirtualne o przepływie dwukierunkowym, które można kupować i sprzedawać, czyli działające jak zwykłe waluty, służące do nabywania usług i towarów w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

założenie giełdy kryptowalut

Rola kancelarii prawnej w świecie kryptowalut

Osoby, które rozpoczynają swoja przygodę z kryptowalutami, lub już działają w tym obszarze od pewnego czasu i potrzebują pomocy prawnej, zgłosić się mogą do Kancelarii Prawnej we Wrocławiu KHG. Kancelaria ta zrzesza wysokiej klasy ekspertów, którzy udzielą fachowej pomocy w zakresie doradztwa lub tworzenia giełd kryptowalutowych, a nawet pomogą przy tworzeniu projektu ICO (Initial Coin Offering).

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, każdy może stworzyć swoja walutę, potrzebny jest jednak projekt, który umożliwi wprowadzenie nowej waluty do obrotu. Wykwalifikowani prawnicy oferują swoją nieocenioną pomoc w wypełnianiu zeznań podatkowych, przy rozliczaniu się z dochodów uzyskanych z kryptowalut, co na przykład przy rozliczeniu za rok 2018 mogło być dosyć problematyczne. W tych i wielu innych przypadkach warto zgłosić się po pomoc do ekspertów w kancelarii KHG, którzy rozwiążą każdy nasz problem.