Czy małej firmie opłaca się korzystać z usług księgowych?

Otwierając swoją pierwszą firmę wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto zatrudnić do jej obsługi księgową, która zajmie się dopilnowaniem wszystkich formalności związanych z kwestią przychodów i rozchodów. Wiele osób zapomina, że samodzielne rozliczanie wszystkiego jest skomplikowane i w prosty sposób można popełnić błąd, który będzie wiele kosztował firmę. Dlaczego zatem od początku funkcjonowania małej firmy warto korzystać z profesjonalnej obsługi księgowej?

Przedsiębiorcy, zwłaszcza dopiero rozpoczynający swoją działalność na rynku, często w celu oszczędzeniu na prowadzeniu firmy decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Z jednej strony to dobry sposób na oszczędności – z drugiej zaś prosta droga do zakończenia własnego biznesu. Usługi księgowe są jednym z filarów poprawnego funkcjonowania firmy, dlatego nie można ich zaniedbać – zarówno na samym początku, jak i po wielu latach pracy na danym rynku.

Na czym polegają usługi księgowe dla małych firm?

Wbrew pozorom prowadzenie księgowości małej firmy wcale nie jest takie proste. Nie wystarczy jedynie rozliczyć wszystkich faktur, które zostały wystawione na firmę, a także podliczyć wszystkie przychody i rozchody. Księgowość w małej firmie to również inne obowiązki, które spadają na księgową albo biuro rachunkowe. Na czym zatem polega prowadzenie księgowości w małym przedsiębiorstwie?

Jednym z najważniejszych zadań w obsłudze księgowości małej albo średniej firmy jest prowadzenie tzw. księgi przychodów i rozchodów jeśli firma rozlicza się za pomocą podatku liniowego albo tego narzuconego przez Urząd Skarbowy. W przypadku rozliczania się za pomocą podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych – prowadzenie ewidencji przychodów. Niektóre małe firmy są zobowiązane również do ewidencjonowania środków trwałych, przebiegu pojazdów oraz wyposażenia.

Oprócz tego obsługa księgowa zajmuje się rozliczaniem Vat, a także kwestią ZUS. Stąd warto już od samego początku zadbać o profesjonalne biuro rachunkowe, które skrupulatnie zajmie się wypełnieniem wszystkich zobowiązań.

liczenie

Obsługa księgowa – dlaczego jest istotna dla prowadzenia małej firmy?

Z racji tego, że polskie prawo podatkowe jest niezwykle skomplikowane, warto zatrudnić firmę proponującą stałą obsługę księgową we Wrocławiu, która co miesiąc będzie zajmowała się rozliczaniem wszystkich niezbędnych formalności. Jednocześnie przedsiębiorca nie musi przejmować się wszystkimi dokumentami, ponieważ najważniejszymi sprawami zajmuje się zewnętrzna firma. Na początku działalności, kiedy jeszcze nie uzyskujemy żadnych przychodów należy zadbać o to, aby zarówno księga przychodów i rozchodów, jak i kwestie ZUS-u były skrupulatnie prowadzone.

Czy właściciele małych firm powinni korzystać z obsługi księgowej?

Zarówno właściciele małych, jak i wielkich firm powinni korzystać z obsługi księgowej. Jednym z przyczyn jest brak doświadczenia w prowadzeniu przedsiębiorstwa, zatem profesjonalne biuro rachunkowe pomoże uniknąć nieścisłości w dokumentach, a co się z tym wiąże – uniknąć kar finansowych związanych z pomyłkami.

Dodatkowo uporządkowane księgi rachunkowe to gwarancja sukcesu podczas niezapowiedzianej kontroli, jak i spokojne myśli podczas wykonywania codziennych obowiązków. Świadomość, że ktoś czuwa nad finansami naszej firmy i dba o to, aby wszystko poprawnie funkcjonowało jest jednym z czynników, dla których wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z obsługi księgowej.

cyfry

Własna księgowa czy profesjonalne biuro rachunkowe – co lepsze?

Z racji tego, że wielu przedsiębiorców nie wie z jakich usług księgowości powinno korzystać, odwleka tę decyzję, samodzielnie zajmując się finansami firmy. Z jednej strony warto posiadać księgową zatrudnioną na etat, która na co dzień będzie prowadziła księgi przedsiębiorstwa. Z drugiej jednak strony posiadanie księgowej wiąże się z comiesięcznym wypłacaniem stałej pensji, a to nie jest opłacalne zwłaszcza na początku działalności. Dlatego coraz bardziej popularne stają się biura rachunkowe działające online.

Prowadzenie własnej firmy wiąże się również z maksymalizacją kosztów, dlatego outsourcing obsługi księgowej jest znacznie bardziej opłacalny. Jednocześnie korzystanie z obsługi księgowej oferowanej przez profesjonalne biuro rachunkowe pozwala na nieangażowanie się w sprawy finansowe, a jedynie ogranicza do wysłania wszystkich niezbędnych dokumentów. Takie rozwiązanie wiąże się również z tym, że wszystkie dokumenty, jak i księgi rachunkowe będą wypełniane z najwyższą starannością. Dodatkowo jako przedsiębiorcy takie usługi można wrzucić w koszty prowadzenia firmy, co z pewnością zwróci się pod koniec roku rozliczeniowego. Zatem prowadząc małą firmę warto regularnie korzystać z obsługi księgowej.