Zalety biura rachunkowego prowadzącego rozliczenia z krajów UE

W dzisiejszych czasach naprawdę spora liczba osób pracuje za granicą. Powodów jest dużo. Jednak w przeważającej większości chodzi po prostu o znacznie wyższe zarobki. Takie, które pozwalają na godne, a czasami nawet wygodne życie.

„Za chlebem” wyjeżdżamy najczęściej za zachodnią granicę, do Niemiec lub do Francji. Nie ulega wątpliwości, że większość Polaków wybiera raczej kraje Unii Europejskiej. Być może dlatego, że mimo odległości, te nadal wydają się bezpieczne i znane. Ci, którzy zostają w kraju doskonale wiedzą, że z początkiem roku przychodzi czas rozliczeń podatkowych. Czy pracujący za granicą też muszą wziąć to pod uwagę? Otóż, okazuje się, że tak. Co więcej, każdy kraj ma inne prawo podatkowe. W każdym obowiązują inne reguły. Na ogół więc mieszkający i pracujący za granicą korzystają z pomocy biur rachunkowych, którym powierzają swoje deklaracje.

Jakie są zalety takowego biura? Jak powinno działać? Czym powinno przyciągać do siebie klientów?

Zagraniczne biuro rachunkowe vs. rodzime biuro rachunkowe

Pierwszą kwestią jest wybór między zagranicznym, a rodzimym biurem rachunkowym. O ile płynnie mówimy w danym języku, możemy oczywiście swoje sprawy powierzyć jednostce działającej w danym kraju, na przykład w Niemczech. Rzadko kiedy bywa jednak tak, że Polak od razu po przyjeździe do Francji czy innego kraju, posługuje się tamtejszym językiem tak biegle, by rozmawiać bez jakichkolwiek oporów.  Wówczas o wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie biura prowadzonego przez Polaków. Niestety, szukanie takiego na miejscu może skończyć się porażką.

Zalety  polskiego biura rachunkowego rozliczającego podatki z zagranicy

Oczywiście na pierwszy plan wyłania się wspomniany już brak bariery językowej. To dość oczywiste. Z pracownikami z polskiego biura rachunkowego o wiele lepiej się porozumiemy. Po drugie, ciągły rozwój specjalistów i znajomość zagadnień prawa podatkowego na terenie rozliczanych państw, pozwala na rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych problemów poszczególnych klientów. Sami moglibyśmy popełnić szereg błędów w rozliczeniu. A takowe jak wiadomo są obciążone pewnymi konsekwencjami. Tak jak i w Polsce i za granicą.

Pewnie wiele osób zastanawia się jednak, jak wejść we współpracę z danym biurem rozliczającym podatki z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Holandii, biorąc pod uwagę dystans i oczywistą wręcz odległość geograficzną. Otóż, profesjonalne biura rachunkowego prowadzące rozliczenia z krajów Unii Europejskiej, to placówki działające online, czyli przez Internet. Nie trzeba stawiać się osobiście w ich siedzibie, bo wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty mailem. To znacznie ułatwia cały proces wpływając bezpośrednio na wygodę takiego rozwiązania.

Nie opłaca się podejmować prób samodzielnego rozliczenia. Istnieje zbyt duże ryzyko, że nie uda nam się zrobić tego poprawnie. O wiele lepiej powierzyć swoje sprawy specjalistom, tym bardziej, że Ci są bardzo otwarci na klientów. Jak widać, proponują im też naprawdę dogodną formę komunikacji.