Jakie jest ryzyko związane z braniem kredytu w obcej walucie?

Wielu Polaków marzy o tym, aby posiadać własne mieszkanie albo rozpocząć działalność gospodarczą. W obu przypadkach potrzebują sporego zasobu pieniędzy, aby moc zrealizować swoje marzenie. Jednakże problem jest w tym, że nawet mimo ogromnych oszczędności, zakup nieruchomości za gotówkę jest niezwykle trudny. Stąd też coraz więcej osób zaciąga kredyty, które mogą im to zagwarantować. 

Niemal każda dorosła osoba chociaż raz w życiu rozważała zaciągnięcie kredytu, a część z nich podjęta taką decyzję. Sam proces starania się o kredyt jest dosyć czasochłonny i skomplikowany. Jeszcze do niedawna znaczna część banków proponowała wszystkim kredyty walutowe, które w tamtym czasie wydawały się niezwykle korzystne dla klientów. W praktyce okazało się, że istniało spore ryzyko, że kredyt we frankach stanie się zmorą każdego, kto podpisał umowę. Na całe szczęście istnieje jeszcze szansa na zmianę zapisów umowy kredytowej – konieczna jednak będzie pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej. 

Dlaczego kredyty w obcej walucie były tak popularne? 

Wielu Polaków jeszcze kilka lat temu bardzo chętnie brało kredyt w obcej walucie – zwłaszcza ten we frankach szwajcarskich. Nic w tym dziwnego – banki proponowały naprawdę korzystne oferty, które w tamtym czasie prezentowały się o wiele lepiej niż kredyty w złotówkach. Nie przedstawili jednocześnie ryzyka, które może się wiązać z zaciągnięciem kredytu w obcej walucie, co po kilku latach wywołało niemały problem. 

Obecnie na kredyty we frankach decyduje się znacznie mniej osób i to nie tylko ze względu na ryzyko z tym związane, ale również ze względu na bardziej zaostrzoną politykę kredytową. Dzięki temu istnieje mniejsza szansa na to, że bank sporządzi umowę w ten sposób, aby koniec końców nie była ona korzystna dla klienta. 

Jak wziąć kredyt w obcej walucie? 

Polskie banki coraz rzadziej udzielają kredytów w obcej walucie, co ma jednocześnie związek z kryzysem Frankowiczów. Problem, który pojawił się tuż po wzroście kursu franka szwajcarskiego, nadal jest tematem aktualnym i tysiące Polaków zmagają się ze spłatą o wiele wyższego kredytu niż początkowo zakładali. 

kredyt franki

Obecnie tylko niewielka część banków proponuje swoim klientom zaciągnięcie kredytu we frankach. O wiele łatwiej jest osobom, których dochody są w obcej walucie – istnieje większa szansa, że klient podoła ze spłatą. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę kwestie przewalutowania, jak i możliwość spadku wartości polskiego złotego. Jeśli szukamy sposobu na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, lepiej wcześniej skorzystać z pomocy doradcy finansowego albo rozważyć ryzyko i możliwe konsekwencje z tym związane. 

Ryzyko i możliwe konsekwencje zaciągnięcia kredytu w obcej walucie 

Najważniejszą kwestią związaną z zaciągnięciem kredytu walutowego są odsetki. Wynikają one z oprocentowania kredytu hipotecznego, czyli marży oraz zmiennej stopy oprocentowania. 

Inną sprawą jest możliwość ryzykownej zmiany kursu – zwłaszcza dla osób, które nie zarabiają w walucie, w jakiej udzielono im kredytu. Dokładnie tak jak w przypadku Frankowiczów, nagły wzrost kursu franka szwajcarskiego z 3 złotych na 5, sprawił, że rata kredytu znacznie wzrosła. Dla wielu osób oznaczało to poważne problemy finansowe, co przełożyło się na brak środków przeznaczonych do spłaty kredytu oraz tych przeznaczonych na inne wydatki. 

Do ryzyka można zaliczyć także źle skonstruowaną umowę kredytową, z której nie wynika jasno w jaki sposób bank będzie prowadził przewalutowanie. Taki też los spotkał Frankowiczów, którzy przez niską ratę kredytu nie zwrócili uwagi na to, że takiego zapisu zabrakło. Część z nich nie została w ogóle o takim ryzyku poinformowana.

Na czym polega pomoc kancelarii prawnej? 

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Frankowicze mogą ubiegać się o zmianę warunków umowy kredytowej, jej unieważnienie oraz zwrot nadpłaconej kwoty. Konieczne jest jednak założenie sprawy sądowej, ponieważ tylko wyrok Sądu może wpłynąć na zmianę

Kancelaria prawna oferująca pomoc dla Frankowiczów zajmie się odszukaniem w umowie kredytowej klauzul abuzywnych, czyli takich, gdzie znalazły się zapisy niezgodne z prawem, o których nie poinformowano wcześniej klienta, a także sformułowano niedozwolone warunki. Kancelaria prawna udowodni, że zostały one zawarte, a także przyczyni się do zmniejszenia zadłużenia poszkodowanego bądź odwalutowania umowy kredytu we frankach.