Jak wystawić fakturę online?

Chcąc wystawiać faktury szybko, sprawnie i zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami warto korzystać z dostępnych online programów do fakturowania. Ich prosta obsługa połączona z wprowadzonymi szablonami faktur i dokumentów sprzedaży znacząco ułatwia przygotowanie i rozliczenie nowej faktury, łącznie z umożliwieniem wysłania jej do odbiorcy bezpośrednio z poziomu programu. Jak wystawić fakturę online i z jakich funkcji programów skorzystać, by usprawnić proces zarządzania dokumentami sprzedaży?

Wystawianie faktury online w kilku prostych krokach

Chcąc wystawiać faktury online i uprościć w swojej firmie proces zarządzania dokumentami sprzedażowymi warto w pierwszej kolejności wybrać program, który będzie odpowiadał potrzebom Twojej firmy. Te najprostsze często oferują dostęp do możliwości wystawiania faktur za darmo, choć liczba faktur do wystawienia w miesiącu jest w nich mocno ograniczona. Wybierając program z abonamentem (ceny startowe zaczynają się nawet od 6 zł za miesiąc) zyskujesz nie tylko nielimitowany dostęp do faktur, ale i wielu innych funkcji programu – zdecydowanie polecamy wybór takiego, jeśli planujesz korzystać z programu do fakturowania online przez dłuższy czas.

Sam proces wystawiania faktur w programach online jest mocno uproszczony – ich twórcy przygotowują wygodne szablony faktur i innych dokumentów sprzedażowych, pozostawiając do wykonania jedynie uzupełnienie faktury danymi kontrahenta. Proces ten może zostać dodatkowo zautomatyzowany przez wprowadzanie danych do baz kontrahentów, zaciąganie ich z bazy GUS, automatyczną weryfikację numeru konta i kontrahenta z białą listą podatkową VAT czy automatyczny wybór waluty i języka faktury ustawiony domyślnie dla danego kontrahenta. Po wystawieniu dokumentu sprzedażowego, programy do fakturowania takie jak Melpe pozwalają na przesłanie faktury bezpośrednio z programu do odbiorcy, a także wprowadzanie korekt, jeśli są konieczne.

Program do fakturowania online

Ułatwienia podczas wystawiania faktur online

Programy do wystawiania faktur online są tworzone z myślą o usprawnianiu działania małych i średnich przedsiębiorców, którzy samodzielnie zajmują się wystawianiem faktur. Ich funkcjonalność sięga często poza samo wystawianie faktur – w dobrze przygotowanych programach możesz zarządzać fakturami, rachunkami i kosztami w swojej firmie, odpowiednio porządkując dokumenty, kontrolując statusy ich płatności, prowadząc ewidencję faktur kosztowych, a nawet windykując kontrahentów bezpośrednio z poziomu programu. W programie zbudujesz własną bazę kontrahentów z danymi uzupełnianymi z bazy GUS, magazyn produktów, z którego będą zaciągane pozycje do faktur, a także własny system zarządzania i organizacji pracy działu sprzedaży dzięki wbudowanemu systemowi CRM.

Kiedy warto skorzystać z programu do fakturowania online?

Ręczne wystawianie faktur bez korzystania z dedykowanych do tego programów może być procesem nastręczającym wielu problemów i otwartym na wiele błędów. W programach do fakturowania online wszystkie etapy wystawiania i weryfikacji faktur zostały usprawnione i wprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – najnowsze, regularnie aktualizowane programy pozwalają na wystawianie faktur z mechanizmem podzielnej płatności, automatycznie sprawdzają kontrahentów z białą listą podatników VAT, a w przypadku faktur zagranicznych zaciągają kursy walut zagranicznych bezpośrednio z list publikowanych przez NBP. Przedsiębiorcy korzystający z tego typu rozwiązań zyskują też dostęp do bezpośredniej pomocy ze strony konsultantów firmy zajmującej się programem – jakiekolwiek problemy z jego działaniem czy zrozumieniem funkcjonowania określonych rozwiązań mogą być szybko wyjaśnione i opracowane.

Program do fakturowania online daje Ci możliwość korzystania z wszystkich funkcji programu z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu, w dowolnym miejscu na świecie. Bez klienta programu przypisanego do jednego komputera firmowego zyskujesz ogromną swobodę w zarządzaniu swoją firmą tak, jak lubisz, bez względu na okoliczności.