Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny

Dzięki kredytowi hipotecznemu wielu ludzi kupuje posiadłości czy innego rodzaju dobra, które służą im przez lata, a często stanowią także ważny element życia ich potomków. Zanim jednak można cieszyć się nabytym domem czy innego typu dobrem, trzeba załatwić wszelkie formalności związane z samym kredytem, a zacząć trzeba oczywiście od wyboru, na który kredyt chcemy się zdecydować. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Warto zacząć od krótkiego streszczenia definicji kredytu hipotecznego. Najprościej mówiąc jest to kredyt brany na dłuższy okres, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli dana nieruchomość czy też przedsięwzięcie budowlane, ale nie tylko. Tak jak w przypadku standardowego kredytu, również w tym przypadku dany bank sprawdzi dokładnie zdolność kredytową danej osoby oraz jego historię finansową. Co to znaczy? Oznacza to, że bank musi mieć pewność, iż dany inwestor jest osobą wypłacalną, że jego sytuacja finansowa jest stabilna i że w przeszłości osoba ta nie zaniedbywała swoich zobowiązań w przypadku spłat innych kredytów i tym podobnych.

doradca kredytowy warszawa

Wybór najtańszego kredytu hipotecznego

Oczywiście chcąc wziąć kredyt hipoteczny, inwestor decyduje się na operowanie dużymi kwotami pieniędzy, wobec czego każdy stara się nie przepłacić. Aby uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami różnych banków i warunkami spłaty danych kredytów.
Po dokładnym przeliczeniu będzie wiadomo, co jest wyjściem optymalnym. Warto wiedzieć, że w sprawie zaciągnięcia kredytu hipotecznego można skonsultować się z doradcą finansowym, który wyjaśni nam szczegóły danych umów i pomoże zrozumieć wszelkie implikacje, które często są sformułowane czysto branżowym językiem.

Co jednak warto wiedzieć na temat najtańszego kredytu?

Po pierwsze, nie wszyscy są świadomi, że dotychczasowa historia kredytowa ma duże znaczenie pod względem wspomnianej już wiarygodności. Dlatego warto przygotować sobie wszelkie możliwe dokumenty, które poświadczają o Twojej uczciwości i terminowości związanej z zarządzaniem pieniędzmi. Może przydać się nawet informacja o regularnie spłacanych ratach za pralkę i tym podobnych przedmiotach codziennego użytku. Pozytywny wizerunek może wpłynąć nie tylko na decyzję o przyznaniu kredytu, lecz również, na przykład, na mniejsze oprocentowanie czy inne detale zawierane w danej umowie.

Ale dobry kredyt

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Aby zapłacić za kredyt jak najmniej, warto dowiedzieć się, jak wygląda oprocentowanie zmienne w danym banku. Różnice pomiędzy kwotą kredytów w poszczególnych instytucjach różnią się głównie wysokością danego oprocentowania, dlatego jest to jeden z najważniejszych czynników, na który warto zwrócić uwagę, aby nie przepłacić. Biorąc kredyt, oprócz odsetek będzie trzeba zapłacić także za prowizję udzielenia kredytu, która wynosi kilka procent od kwoty kredytu i warto zapłacić ją w jednej części, ponieważ wówczas nie będzie ona częścią kredytu i nie zapłacimy za nią tyle, ile wykażą odsetki za całość.

Warto również wiedzieć, że w poszczególnych bankach można spotkać się z opłatami za dodatkowe usługi, dlatego zwróćmy uwagę na to, za co dokładnie płacimy. Przykładem jest opłata za aneksy do umowy, na które czasami decydujemy się już po wzięciu kredytu. Warto zorientować się, czy w danym banku za aneks trzeba zapłacić, a jeśli tak, to jaką kwotę. Kwestią zmniejszającą kredyt jest również okres, na jaki jest on brany. Im dłuższy czas spłaty, tym mniejsze odsetki.
Uważność i dokładne zrozumienie wszystkich punktów zawieranej umowy dadzą gwarancję dobrze wybranego kredytu hipotecznego- relacjonuje doradca kredytowy Kredyty Bankowe Warszawa