Doradca podatkowy – to nie jest zawód dla nudziarzy

Czym właściwie zajmuje się doradca podatkowy? Wydaje się to oczywiste, ale czy na pewno rozumiemy specyfikę tej pracy?

Doradca podatkowy – usługi dla każdego

Mówiąc najprościej – doradca podatkowy pomaga każdej osobie, która musi rozliczać się z fiskusem – jest to osoba wspierająca swojego klienta w rozliczaniu podatków. Jak wiadomo, czynność ta potrafi przysporzyć sporo trudności, dlatego ktoś, kto potrafi zrobić to sprawie, w miarę szybko i przede wszystkim bezbłędnie, to ważna osoba, szczególnie dla przedsiębiorstw, które mają ich do rozliczania znacznie więcej niż osoba fizyczna. Doradca może przygotować sprawozdanie i deklaracje podatkowe oraz pomagać w ich uzupełnianiu.

Ponieważ jest to osoba, która dobrze zna się na tajnikach księgowości i finansów, często jest równocześnie odpowiedzialna za te aspekty działalności firm czy prowadzonych przez osoby fizyczne działalności gospodarczych. Zajmuje się między innymi obsługą płac i kadr w firmie, prowadzi księgi rachunkowe i ewidencje, czyli wszystko to, bez czego obecnie żadna firma nie może funkcjonować. Co więcej, w sprawach dotyczących podatków, płatności i skarbowych doradca podatkowy może wystąpić jako reprezentant swojego klienta przed organami administracji publicznej.Biuro rachunkowe - Constans Chorzów

Fachowe doradztwo

Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, doradca podatkowy może stać się fachowym doradcą w sprawach gromadzenia dokumentacji – wiadomo, jak istotne jest przygotowanie pełnego kompletu dokumentów, jeśli chcemy załatwić cokolwiek w skarbówce ZUS-ie czy w banku. Dlatego pomoc ze strony tej osoby jest po prostu nieoceniona. Ponieważ doradca zna się na rozmaitych prawach ekonomii oraz prawie podatkowym i skarbowym, może także doradzić przedsiębiorstwu, jak dobrze wykorzystać środki trwałe, czyli jak zainwestować swoje pieniądze tak, aby liczyć na spore zyski i aby inwestycja okazała się opłacalna i bezpieczna.

W prowadzonych między przedsiębiorstwami negocjacjami w sprawie łączenia usług czy działalności doradca okazuje się niezastąpionym negocjatorem, który może doradzić swojemu klientowi, jak wybrać, aby zawrzeć korzystne umowy. Oczywiście we wszystkich tych usługach doradca nie działa sam – posiłkuje się wiedzą specjalistów, a także samych osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie. Dzięki temu może najlepiej doradzić swojemu klientowi.