Doradca podatkowy – to nie jest zawód dla nudziarzy

Czym właściwie zajmuje się doradca podatkowy? Wydaje się to oczywiste, ale czy na pewno rozumiemy specyfikę tej pracy?

Doradca podatkowy – usługi dla każdego

Mówiąc najprościej doradca podatkowy pomaga każdej osobie, która musi rozliczać się z fiskusem – jest to osoba wspierająca swojego klienta w rozliczaniu podatków. Jak wiadomo, czynność ta potrafi przysporzyć sporo trudności, dlatego ktoś, kto potrafi zrobić to sprawie, w miarę szybko i przede wszystkim bezbłędnie, to ważna osoba, szczególnie dla przedsiębiorstw, które mają do rozliczania znacznie więcej niż osoba fizyczna. Doradca może przygotować sprawozdanie i deklaracje podatkowe oraz pomagać w ich uzupełnianiu.

Poniewaz jest to osoba, która dobrze zna się na tajnikach księgowości i finansów, często jest równocześnie odpowiedzialna za te aspekty działalności firm czy prowadzonych przez osoby fizyczne działalności gospodarczych. Zajmuje się między innymi obsługą płac i kadr w firmie, prowadzi księgi rachunkowe i ewidencje, czyli wszystko to, bez czego obecnie żadna firma nie może funkcjonować. Co więcej, w sprawach dotyczących podatków, płatności i skarbowych doradca podatkowy może wystąpić jako reprezentant swojego klienta przed organami administracji publicznej.Biuro rachunkowe - Constans Chorzów

Fachowe doradztwo

Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, doradca podatkowy może stać się fachowym doradcą w sprawach gromadzenia dokumentacji – wiadomo, jak istotne jest przygotowanie pełnego kompletu dokumentów, jeśli chcemy załatwić cokolwiek w skarbówce ZUS-ie czy w banku. Dlatego pomoc ze strony tej osoby jest po prostu nieoceniona. Ponieważ doradca zna się na rozmaitych prawach ekonomii oraz prawie podatkowym i skarbowym, może także doradzić przedsiębiorstwu, jak dobrze wykorzystać środki trwałe, czyli jak zainwestować swoje pieniądze tak, aby liczyć na spore zyski i aby inwestycja okazała się opłacalna i bezpieczna.

W prowadzonych między przedsiębiorstwami negocjacjami w sprawie łączenia usług czy działalności doradca okazuje się wytrawnym negocjatorem, który może doradzić swojemu klientowi, jak wybrać, aby zawrzeć korzystne podatkowo umowy. Oczywiście we wszystkich tych usługach doradca nie działa sam – posiłkuje się wiedzą specjalistów a także samych osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie. Dzięki temu może najlepiej doradzić swojemu klientowi.

Wpis powstał przy współpracy z firmą Constans: http://www.constans.co