Dlaczego do księgowości warto zatrudnić specjalistę z biura księgowego?

Utworzenie dodatkowego stanowiska w firmie to koszty, ale również w wielu przypadkach konieczność. Można jednak uniknąć takiej sytuacji szczególnie jeśli zapadnie decyzja o zatrudnieniu specjalistę z zewnętrznego biura księgowego.

Księgowość w każdej firmie jest nieodłącznym elementem jej prowadzenia. Odpowiednie zarządzanie dokumentacją, rozliczaniem podatków oraz zarządzaniem pracownikami skutkuje szybszym rozwojem i mniejsza ilością problemów, które stawiane są naprzeciw każdej działalności. Firma, która posiada własną księgowość bez zatrudnienia zewnętrznego specjalisty bierze całą odpowiedzialność na swoje barki. W przypadku nawet najmniejszego błędu występującego w rozliczeniach z urzędem skarbowym czy nawet niezgodnościami w fakturach przedsiębiorstwo poniesie straty i konsekwencję tylko i wyłącznie samo. Nie jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko z tego względu.

Zatrudniając bezpośrednio własnego pracownika należy liczyć się z kosztami związanymi z jego szkoleniami, wynagrodzeniem oraz wieloma innymi czynnikami, które zdecydowanie zniechęcają przedsiębiorcę do tego typu rozwiązań.

Zalety zatrudnienia specjalisty

Zatrudnienie zewnętrznego specjalisty z biura księgowego to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba martwić się szkoleniem własnego pracownika w zakresie znajomości prawa księgowego i podatkowego. Specjalista z biura księgowego kompleksowo zajmuje się obsługą podatkową przedsiębiorstwa. W tym wypadku cała odpowiedzialność za poprawne prowadzenie dokumentacji firmy i rozliczeń podatkowych spada właśnie na „wynajętego” specjalistę z biura.

W przypadku wystąpienia niezgodności związanych choćby z rozliczeniem podatkowym w urzędzie skarbowym roszczenia płynące z urzędu spadną końcowo na takowego specjalistę. Jest to jednak najczarniejszy scenariusz, który jednak mimo wszystko należy brać pod uwagę.

księgowy

W rzeczywistości osoba, która jest specjalistą księgowym z biura zajmuje się wszystkimi sprawami firmy, które mają odzwierciedlenie w liczbach. Oznacza to, że wszystkie faktury, rozliczenia, wydatki przechodzą przez ręce wyspecjalizowanego księgowego, który wprowadza odpowiednie dane do programów księgowych oraz dba o poprawność wszelkiego rodzaju dokumentów.

Pomimo wielu obaw związanych z zatrudnieniu specjalisty z biura księgowego zalety przeważają za decyzją o podjęciu takiej współpracy. Dla przedsiębiorcy będzie to tak zwana „spokojna głowa” w zakresie podatkowym firmy. Szczególnie, że cała odpowiedzialność zostaje przeniesiona na osobę zewnętrzną.

Koszty zatrudnienia specjalisty

księgowanie

Dla mniejszych firm koszty tego typu usługi mogą rozpoczynać się już od 100zł miesięcznie. W przypadku dużych działalności, które zatrudniają ponad pięćdziesiąt osób koszty prowadzenia księgowości przez biuro mogą wzrosnąć i to znacznie, ponieważ wydłuża się czas potrzebny do rozliczenia większej ilości zatrudnionych oraz pojawia się znacznie więcej dokumentów, które należy przeanalizować.

Krótko mówiąc zatrudnienie specjalisty z biura to oszczędność czasu i pieniędzy w działającym i rozwijającym się przedsiębiorstwie. Specjalista z biura posiada przede wszystkim kompleksową wiedzę na temat prowadzenia rozliczeń podatków z urzędem skarbowym, ale też prowadzeniem ewidencji faktur i rozliczeń pracowników z ich pracy. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości księgowy przesyła stale raporty, które sygnalizują ich wystąpienie oraz działania jakie zostaną bądź zostały już podjęte w celu wyeliminowania błędów.

Zastanawiając się czy decyzja o zatrudnieniu specjalisty księgowego jest słuszna na myśl narzuca się tylko jedna odpowiedź a mianowicie „tak, warto”. Redukcja kosztów, oszczędność czasu, mniejsza odpowiedzialność – to argumentu, które powinny przekonać każdego przeciwnika tego typu rozwiązań.

Należy pamiętać, że dbając o dobro własnej firmy poprzez prawidłowe rozliczenia księgowe na wszystkich płaszczyznach przyczynić można się tylko i wyłącznie do jej szybszego rozwoju oraz mniejszej ilości kłopotów jakie można napotkać na drodze rozwojowej przedsiębiorstwa.

Firmą, która kompleksowa zajmie się sprawami finansowymi w Twoim przedsiębiorstwie jest między innymi Asysta.