Czym zajmuje się księgowy?

Podstawowym zadaniem księgowych, które rozciąga się na wszystkie inne, jest opracowanie i weryfikacja dokumentacji finansowej. Upewnij się, że dokumenty są prawidłowe i że podatki są prawidłowe oraz co oczywiste terminowo wypłacane. Księgowi i audytorzy wykonują przeglądy operacji finansowych firmy, aby pomóc działać skutecznie. Zapewniają one również te same usługi na rzecz osób, pomagając im tworzyć plany działania dla poprawy finansowego dobrobytu.

W pracy, księgowi:

  • Badają sprawozdania w celu zapewnienia dokładności
  • Upewniają się, że oświadczenia i zapisy są zgodne z prawem i przepisami
  • Obliczają podatki należne, przygotowują deklaracje podatkowe, zapewniają szybkie wypłaty
  • Kontrolują księgi rachunkowe oraz systemy rachunkowości, aby być na bieżąco
  • Organizują i utrzymują dokumentację finansową
  • Poprawiają efektywność przedsiębiorstw, w których pieniądze są źle rozprowadzane
  • Są najlepszymi praktykami ds. zaleceń dla zarządzania
  • Zaproponują sposoby na zmniejszenie kosztów, zwiększenie przychodów i poprawę zysków
  • Świadczą usługi biegłego rewidenta dla firm i osób prywatnych

  Jak wyglądać może ścieżka kariery księgowego?

Zazwyczaj, księgowi i audytorzy pracują w biurach, czasem przenoszę pracę do domu. Audytorzy mogą podróżować do pracy swoich klientów. Wielu księgowych specjalizuje się, w zależności od rodzaju swojego klienta lub rodzaju klientów biznesowych i ich potrzeb. Typowe specjalizacje obejmują usługi wiarygodności (poprawa jakości lub kontekst informacji dla osób na stanowiskach decyzyjnych) oraz zarządzanie ryzykiem. Księgowi mogą również specjalizować się w przemyśle, decydują się na pracę w służbie zdrowia.

Stanowiska kierownicze dla księgowego

Postęp w tej dziedzinie może przybierać różne formy. Poziom wejścia rewidentów oraz ich obowiązków wzrasta z każdym rokiem w praktyce i można przejść do wyższych stanowisk w ciągu kilku lat kariery księgowego. Ci, którzy celują w stanowiska zarządzające, kadrę kierowniczą lub partnerów również mają szerokie możliwości. Mogą także otworzyć własne firmy rachunkowe dostępne publicznie, lub przenieść się do zarządzania i stanowisk wewnętrznych, w prywatnych firmach. Księgowi w zarządzie często zaczynają jako księgowi kosztów, lub młodsi audytorzy wewnętrzni. Mogą one dojść do funkcji menedżera księgowego, głównego księgowego budżetu kosztów, dyrektora lub kierownika audytu wewnętrznego. Niektórzy stają się skarbnikami, wiceprezesami, dyrektorami finansowymi (CFO), lub nawet CEO.

Rozwój firmy dzięki skutecznej księgowości

W praktyce księgowy to stanowisko, które ukazuje funkcjonowanie firmy od środka. Księgowy musi mieć bardzo szeroką wiedzę, ale dzięki niej ma właściwie pełny wgląd we wszelkie kroki firmy, a te zawsze opierają się na finansach. Księgowy to funkcja, która może być przeznaczona osobie, do której ma się zaufanie, warto bowiem wiedzieć, że doświadczony księgowy po latach pracy jest w stanie stworzyć wiele fikcyjnych informacji, kont, usług czy nawet tożsamości i tym samym wyprowadzić pieniądze z firmy. Artykuł powstał dzięki współpracy z biurem rachunkowym 2×2 – http://www.2×2.com.pl. Na stronie firmy znajdziecie blog tematyczny dotyczący finansów i rachunkowości.